Dla książkowych moli. Nowoczesne oblicze biblioteczek
„Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy” – pisał przed wiekami Cyceron. Jedyne, co przez te stulecia się zmieniło, to wystrój naszych mieszkań i domów. Książki bowiem towarzyszą nam od zawsze, niczym najlepszy przyjaciel pocieszają w bólu, rozśmieszają do łez, uczą i bawią. Po prostu zmieniają nasze wnętrza, także te mieszkaniowe. I jak przed laty zajmowały szczególne miejsce w klasycznych biblioteczkach i gabinetach, tak dziś doskonale odnajdują się w nowoczesnych salonach, czy domowych biurach.
Nie trzeba wiele, by urządzić domową bibliotekę nawet w niedużym mieszkaniu. Nowoczesne systemy do przechowywania i funkcjonalne regały pomogą wyeksponować domowy księgozbiór, a gdy trzeba, nieco go przysłonić.
Biblioteczka w salonie
W nowocześnie urządzonych wnętrzach, gdy nie mamy miejsca na osobną biblioteczkę, domowy księgozbiór najchętniej przechowujemy w salonie. To doskonałe miejsce dla książek, które zawsze są estetyczną ozdobą wnętrza. Sposobów na urządzenie domowej biblioteki jest wiele. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać oraz rodzaju mebli, jakie wybierzemy. W ofercie marki Komandor znajdziemy wiele innowacyjnych pomysłów na przechowywanie książek w pokoju dziennym. Za ich pomocą można dopasować meble do własnych potrzeb, jak i stylu aranżacyjnego oraz wielkości pomieszczenia. Od preferowanej kolorystyki i wybranych materiałów jedynie zależy, jaki efekt uzyskamy. Zawsze jednak pomogą one funkcjonalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.
Meble modułowe
Gdy chcemy optymalnie wykorzystać dostępną w salonie przestrzeń, dobrym rozwiązaniem będzie zabudowa meblowa na całą ścianę. W tej roli idealnie sprawdzi się system mebli modułowych na wymiar z oferty Komandor, który nie tylko pomieści wszystkie książki, ale też stanie się efektowną zabudową ściany telewizyjnej. Górna część zabudowy to szafki z półkami, natomiast dolna - głębokie szuflady z cichym domykiem. Fronty szafek i cokoły szuflad optycznie zamykają zabudowę, tworząc zwartą kompozycję. Wykonane ze szkła pięknie odbijają światło, optycznie powiększając przestrzeń. Lekkości meblościance dodaje wbudowany system półek, na których poukładano książki.
System zabudów
Urządzając domową biblioteczkę w salonie, nie zawsze chcemy, by książki były na widoku. Co więcej, często też staramy się ukryć także inne elementy wyposażenia oraz uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania. Dotyczy to zwłaszcza małych i nieustawnych mieszkań, gdzie liczy się każdy centymetr. W takim przypadku warto zdecydować się na przeszkloną witrynę, jak np. witryna z drzwiami uchylnymi w systemie Opal OP1, którą można zintegrować z szafą z przesuwnymi drzwiami w systemie Heliodor Komandor. Przeszklona witryna doskonale sprawdzi się w roli domowej biblioteczki, a pojemna zabudowa w razie potrzeby może ukryć nawet telewizor. Harmonijny podział bryły mebla na 5 niezależnie zamykających się przestrzeni oraz jednakowy rozstaw półek przydają lekkości całemu modułowi. Wrażenie to potęgują dodatkowo praktyczne oświetlenie oraz szkło przeźroczyste we frontach.
Otwarte regały
W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzą się także otwarte regały z półkami z systemu Orto. Lekkie w formie, a zarazem niezwykle pojemne, nie tylko wyeksponują domowy księgozbiór, ale same w sobie tworzą niezwykle dekoracyjny element wystroju wnętrza. To zasługa ażurowej konstrukcji zabudowy modułowej, która posiada nie tylko praktyczne półki, ale także moduły z funkcjonalnymi szufladami, umieszczone w dolnej części mebla. Element konstrukcyjny w postaci aluminiowego profilu w czarnym kolorze, podtrzymujący półki i kontenerki, nadaje zabudowie strzelistości i nie przytłacza przestrzeni. Zaletą tego typu regału jest możliwość dowolnej konfiguracji i ułożenia półek oraz innych elementów, w zależności od potrzeb użytkownika. Półki na książki można swobodnie rozmieszczać w zależności od potrzeb, a kontenery i szuflady pomieszczą wszystkie drobiazgi. Co więcej, mebel może posłużyć także jako przepierzenie pomiędzy pomieszczeniami.
Domowe biuro
Także tak niezbędna obecnie przestrzeń home office to dobre miejsce na zorganizowanie domowej biblioteczki. Pandemia spowodowała, że coraz częściej pracujemy w domu. Wymaga to także dobrej organizacji. Tu poza praktycznym biurkiem oraz wygodnym krzesłem nie może zabraknąć miejsca do przechowywania książek. Bez względu na to, jaką przestrzenią dysponujemy, systemy zabudów, mebli modułowych, przeszklonych witryn czy otwartych regałów z oferty marki Komandor, pomogą ciekawie i ergonomicznie ją zagospodarować.
Pod skosami
W domach jednorodzinny home office często urządzamy na poddaszu czy pod schodami. To także doskonałe miejsce na domową biblioteczkę. Warto tu zadbać o każdy detal i element, aby idealnie pasował do stylu wnętrza i ciekawie eksponował księgozbiór. Skosy wymagają bowiem specjalny rozwiązań aranżacyjnych. Z pomocą przyjdą zabudowy meblowe na wymiar z frontami w systemie Opal OP1 i OP14 od marki Komandor. Pomogą one optymalnie wykorzystać dostępna przestrzeń, a jednocześnie staną się oryginalną ozdobą wnętrza. Ukryte za szklanymi frontami półki wzbogacają wygląd mebla, dodając meblościance pożądanej lekkości. Z kolei drzwi z nieprzeziernym wypełnieniem pomogą ukryć dokumenty, czy inne akcesoria biurowe.
Za szklanym frontem
Na równie efektownie przechowywanie książek w domowym gabinecie pozwala system szaf z uchylnymi drzwiami Topaz. Poprowadzone do sufitu, między którymi umiejscowiono wygodne biurko, nadają wnętrzu nowoczesnego wyglądu, przyciągając uwagę zdecydowanym stylem i formą. Bryła mebla ujęta została w stalowe ramy drzwi wykonane w systemie Topaz, które wypełniono lekko przezroczystym szkłem o zdobnej strukturze 3D. Dzięki temu meble nie tylko dyskretnie przysłaniają domowy księgozbiór, ale też świetnie się prezentują. Designerskie i wpisujące się w aktualne trendy same w sobie, stanowią niebanalny akcent w domowej przestrzeni biurowej.
0 komentarze: