Lepiej projektować - Fernando Menis o swoich pomysłach dla świata

13:24 Komentarzy: 0Hiszpański architekt Fernando Menis był jedną z gwiazd Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. Tam też złapaliśmy go, tuż po wykładzie, by wyciągnąć na krótką rozmowę.


W Polsce Menis jest znany przede wszystkim jaki autor nagradzanego projektu Centrum Kongresowo-Kulturalnego Jordanki w Toruniu (któremu dziękujemy za uprzejmą pomoc i to, że mogliśmy w naszym wideo wykorzystać fragmenty pokazujące obiekt).

Nie sposób zaprzeczyć, że Fernando Menis to jedna z ciekawszych postaci współczesnego świata architektury, choć może nie jest tak widowiskowym twórcą jak star-architekci. To postać raczej skromna i otwarta zarazem na drugiego człowieka - takie odnieśliśmy wrażenie tego lutowego dnia, gdy mieliśmy okazję rozmawiać. 

Każdy z jego projektów jest niepowtarzalny - a swoim kształtem nawiązują one często do form natury. W swoich pracach często sięga po drewno, kamień i beton, zestawiając ich kolory i faktury oraz wydobywając walory ich struktury grą światła i cienia. 

Także toruńskie Jordanki to przykład tego jak architektura szanuje swoje otoczenie i kontekst w jakim przyszło jej egzystować. Zapraszamy na kilka minut konwersacji o roli natury, krajobrazu oraz przyszłości projektowania. Rozmowa odbyła się po angielsku (przynajmniej pytający tak sądził:) ), ale w odtwarzaczu możecie włączyć polskie napisy.


Take Me To Design

Hiszpański architekt Fernando Menis był jedną z gwiazd Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. Tam też złapali...

0 komentarze: